|

Yumurtalık Kanserinde Yaşam Süresi

Klinik değerlendirme Ve Tanısal Yaklaşım

Yumurtalık kanseri erken evrede belirtisizdir. Hastalık ilerledikçe hastalığa özgü bir takım belirti ve bulgular oluşmaya başlar. Hastalarda yumurtalıktaki kitlenin büyüklüğü ile orantılı çevre dokulara bası ile oluşan karında gerginlik , gaz sancısı ve karında dolgunluk hissi % 70 ‘inde  varolan başlıca yakınmalardır. Ayrıca karın ağrısı , bel ağrısı , kabızlık ve idrar yolu şikayetleride daha az sıklıkta rastlanılan belirtilerdir. Hastalık ilerledikçe ve yumurtalıktaki kitle büyüdükçe bu şikayetlerin şiddetide ilerler , karında ve akciğer zarları arasında sıvı birikir. Bu da karındaki rahatsızlık hissinin artışının yanı sıra nefes darlığı gibi solunum sistemine ait şikayetlerinde tabloya eklenmesine neden olur. Başlangıçtan itibaren sindirim sistemine ait şikayet ve bulgular varsa sindirim sistemine ait bir tümörün yumurtalığa yayılımı klinisyence akıldan çıkarılmaması gereken bir olasılıktır. Jinekolojik muayenede yumurtalıkta kitle ele gelen hastalarda sırasıyla ultrasonografi , Tomografi , MR gibi görüntüleme tetkiklerinin yanısıra , sindirim sistemine ait tümörlerin tanısına yönelik kolonoskopi ve gastroskopi planlanmalıdır.  Yumurtalık kitlelerinde kapalı cerrahi ile değerlendirme yapılabilir ancak bu yöntemde tıpkı eksik cerrahi girişimde de olduğu gibi tümör hücrelerinin saçılarak yayılması olasılığı varolduğundan dikkatli olunmalıdır.

Tümör belirteçleri  kanda ölçülerek yumurtalık kanserinde sıklıkla tanısal amaçla kullanılan bir veridir. Ancak unutulmaması gereken bu tümör belirteçleri tümör olmadanda yüksek olarak saptanabilir , ve de kan seviyelerinin hastalığın ilerleme hızıyla ilişkisinin olmadığıdır. Tedavi sonrası izlemde ve nüks halinde bu tümör belirteçleri önemli bilgiler verir.

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Profesör Dr. Yavuz Salihoğlu

Bu Sayfa 1.861 Kez Ziyaret Edilmiştir.

Önemli Uyarı

Bu sayfaya Yapılan Yorumlar Ziyaretçinin Kendi Şahsi Görüşüdür.
Yazılan Yorumlardan aksaglik.com sitesi Hiçbir Şekilde Sorumlu Tutulamaz.

Kısa URL: http://www.aksaglik.com/?p=592

Yazar . Aralık 4 2009. Kategori Yumurtalık Kanseri. Bu yazıya eklenen yorumları RSS beslemesi üzerinden takit edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Yorum Yazın

Site Ziyaretleri

Bugün : 0
On-Line :0

En Son Yorumlananlar

  • zeynep: hocam merhabalar eşim dün paratid bez bening neoplazmı amelyatı oldu.bu hastalığın maning çıkma olasılığı ne...
  • sude: doktorR51başş ağrımın oldugunu soyledi tam olrak nasıl ve nedenleri neler
  • Op Dr Ali Mezdeği: 30;] Kulak,  dışardan bakıldığında kişinin fiziksel görünümünü oldukça etkileyen bir organdır....
  • Ak Sağlık & Sağlık Haberleri: 30;] sürer. Erişkinler ve çocuklar ameliyattan sonra ayağa kalkıp dolaşabilir ve...
  • Ak Sağlık & Sağlık Haberleri: 30;] Mantık olarak yüz bölgesinde uygulanan iple askı yöntemine benzer. İple askı...
  • Armando: 08 Şubat 2012 11:00 by Sercan Ere7al Selamlar , yaklaşık 50 gfcn f6nce kıl df6nmesi hastalığından...

Facebook